list referencyjny

Jak nie prosić o list polecający

Aby załadować pracę lub wejść na uniwersytet, zazwyczaj potrzebujemy kogoś, kto zaświadczy nas. Może to być trudne do zapytania – rekomendatorzy są zazwyczaj starsi od nas, są zajęci, a my nie zawsze wiemy, gdzie stoimy w ich oczach. Kiedy pracujemy nad odwagą, aby zapytać, czasami prośba wygląda grzecznie i uroczo. Ale częściej niż zdajemy sobie sprawę, skończyliśmy mówić lub pisać niewłaściwą rzecz.

Oto niektóre z najbardziej nieskutecznych żądań, które widziałem jako menedżer i profesor, wraz z bieżącym komentarzem na temat tego, co cyniczny rekomendator może przeczytać między wierszami. Mam nadzieje, ze wszyscy bedziemy troszczyc sie o kogo, jak i kiedy pytamy.

 

1. Chociaż nie rozmawialiśmy w ciągu siedmiu lat, naprawdę cenię twoją opinię o mnie.
Spałem wiele mostów i mam nadzieję, że nadejdzie wystarczająco dużo czasu, abyś nie pamiętał tego, kim byłam szarpnięciem.

2. Nie jestem pewien, czy mnie pamiętasz, ale byłoby niesamowite, jeśli mógłbyś służyć jako odniesienie dla mojego wniosku.
Nasze interakcje były tak krótkie, że zapomniałem, że istniałaś dopiero teraz. Ale jestem zdesperowany.

3. Zastanawiam się, czy możesz napisać mi list polecający. To jutro.
Naprawdę nie powinieneś za mnie udzielać (nie jestem sumienny i często zwlekaję), a mało myślę, żebym poprosił cię o wykonanie tej ostatniej chwili. Ale jestem naprawdę zdesperowany.

4. Wiem, że nigdy nie spotkaliśmy się osobiście, ale masz wyjątkową perspektywę na moje kwalifikacje.
Gdybyś mnie lepiej znał, nawet nie rozważyłaś mnie. Ponadto, kilkanaście osób zapytałem, że nie.

5. Byłoby wspaniale mieć twoje imię popierające moją kandydaturę.
Są inni ludzie, którzy mnie lepiej znają, ale nikt nie szanuje ich (w tym mnie).

 

6. Napisz list polecający dla mnie.
Chcę myśleć, że jestem gorący, ale naprawdę jestem doofusem. Jeśli zapytam, prawdopodobnie mnie zawiedziesz. Jeśli rozkazuję to jako polecenie, być może będziesz zmartwiony zgodzeniem. To tak, jakbybym pytał „Kliknij tutaj„, nie wyjaśniając, gdzie się skończysz. Nie martw się, nie jest to porno, to strona pokerowa. Teraz jest to mniej zastraszające, prawda? Nie zastraszaj niektórych, którzy mogą odwoływać się do czegoś dobrego.

7. Dziękuję za rady dotyczące mojego CV i listu motywacyjnego w zeszłym tygodniu. Możesz wysłać list polecający na ten adres.
Kiedy rozmawialiśmy, zaniechałem odrobienia pracy domowej i nie zdawałem sobie sprawy, że potrzebuję zalecenia. Może nie pamiętasz, że nigdy nie zapytałem.

8. Czy jesteś w stanie napisać mi list świecący?
Ufam ci, że wystarczy mi powiedzieć miłe rzeczy, ale tylko jeśli są naprawdę mili. Zanim dam ci przywilej pisania w moim imieniu, naprawdę muszę wiedzieć, co myślisz o mnie.

9. Możesz wysłać list do mnie, a ja go wyślij.
Najpierw będę ją przeczytał, czy mnie to podoba.

10. Wniosek wymaga trzech listów polecających, ale zdecydowałam się przedstawić cztery.
Zabezpieczam moje zakłady w przypadku, gdy jedna z moich referencji przeskakuje mi lub upuści piłkę.

11. Wniosek wymaga trzech liter, a ja jestem podekscytowany, aby złożyć pięć.
Nie ma możliwości, by trzej ludzie mogli przejąć w pełni moją wielkość.

 

12. Aby zaoszczędzić trochę czasu, zabrałem sobie prawo do sporządzenia listu.
Poważnie wątpię w moją zdolność śpiewania moich pochwał – i jestem poważnie bardziej przerażający, niż myślisz, że jestem.

13. To bardzo konkurencyjny basen i chcę, aby komisja rekrutacyjna dowiedziała się o moich unikalnych mocnych stronach, więc oto lista największych osiągnięć w ciągu ostatniej dekady.
Czuję się bardzo niepewnie i nie wiem, czy mój tata może ciągnąć za sobą jakieś struny. Proszę włączyć każdą imponującą rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłem, w tym czas, w którym zdominowałem elementarną pisownię Springfield-Harbortown Bee.

Dla kontrastu jest to jedna z najlepszych rekomendacji rekomendacji, jaką kiedykolwiek widziałem:

„Miałem nadzieję, że chciałbyś napisać mi list polecający, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat z Tobą kontaktowałem się z jakimkolwiek innym profesorem. Niespotykane błędy popełniłem jako lider zespołu, włączając w to mikromanaż w pierwszych tygodniach klubu, nie udzielając odpowiedniej informacji zwrotnej dla moich kolegów z drużyny o ich występach i nie potrafiłem rozładować napięcia podczas posiedzeń zarządu. Ale ja również wzrosła ogromnie, szczególnie przy pomocy twoich rad na temat … „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *