Czego nie wpisujemy do CV, a powinniśmy?

Każdy z nas zapewne, w pewnym okresie swojego życia, staje przed problemem szukania nowej pracy. Niezależnie, z jakich przyczyn znalazłeś się w takiej sytuacji, warto jest zastanowić się nad tym, co powinieneś umieścić w swoim CV. Oczywiście wiadomym jest, że nie chcemy pisać o swoich porażkach, ale czy to, co dla Ciebie stanowi porażkę, przedstawione w odpowiedni sposób, nie może innych zaintrygować i spowodować zainteresowanie Twoja osobą? Unieś się ponad schematy i spróbuj spojrzeć na siebie z boku.

Częstym błędem osób, które zaprzestały działalności gospodarczej i zaczęły poszukiwać pracy na etacie, jest poczucie własnej porażki. Spójrz na to z innej perspektywy. Człowiek, który decyduje się na własną działalność, to osoba z inicjatywą i pomysłami. Postaraj się opisać swój zakres obowiązków w taki sposób, aby wyłowić z prowadzonej działalności takie cechy, które są tożsame z obowiązkami stanowiska, o jakie się ubiegasz. Skoro prowadziłeś własny biznes, to możesz podkreślić, że jesteś odpowiedziany, samodzielny i przedsiębiorczy. To są cechy, które pracodawcy bardzo cenią.

Gdy miałaś przerwę w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, również niekoniecznie ten czas musi być dla Ciebie „zawodowo” stracony. Wystarczy to w odpowiedni sposób opisać. Macierzyństwo to ciężka praca, wyeksponuj to. Możesz podkreślić, że nauczyło Cię ono dobrej organizacji pracy i zaangażowania, a także odpowiedzialności.

Wielu z nas decyduje się na tzw. Gap Year, żeby sobie popodróżować, poznać inne kraje i kultury. Nie jest to również czas stracony i można się nim pochwalić w CV. Możesz ująć w nim podejmowane aktywności na wyjeździe, dobrze jest, jeśli znajdziesz takie, które korespondują ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz. Możesz również podkreślić, ze wyjazd ten pozwolił ci na poznanie innych kultur, ciekawych osób i interesujących doświadczeń życiowych, a także miałeś czas na przemyślenie swoich oczekiwań dotyczących drogi zawodowej. Za granica również szlifowałeś język obcy, a także nauczyłeś się łatwej adaptacji, komunikatywności, samodzielności, inicjatywy i gotowości do wyzwań. Również, gdy Twój wyjazd był w celach zarobkowych, mimo że wykonywałeś pracę o znacznie niższych wymaganiach niż ta, o którą ubiegasz się obecnie, jest warty wspomnienia. Nie musisz się rozpisywać o tym jak stałeś na zmywaku, ale możesz podkreślić, że praca ta nauczyła Cię radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, albo stałeś się gotowy do podejmowania wyzwań.

Ważną tez informacją w CV jest umieszczenie Twojego hobby, jeśli takie posiadasz. Pomijając fakt, że hobby może być tożsame, lub zbliżone do hobby Twojego pracodawcy, świadczy ono o Twoim zaangażowaniu w życie. Mówi o Tobie, że zajmujesz się również innymi rzeczami, które rozwijasz i które ubogacają Twoją osobowość. W zależności od tego, co Cię interesuje, z pewnością będziesz mógł znaleźć cechy, jakie są potrzebne, albo są rozwijane przy realizacji swoich zainteresowań, i które warto wyeksponować. Gdyby się okazało, że Twój potencjalny pracodawca, tak jak Ty, jest zagorzałym szachistą, to masz duże szanse na to, że pracę dostaniesz właśnie Ty.

Jednak pamiętaj, aby nigdy w CV nie pisać nieprawdy. Jest to bardzo łatwe do sprawdzenia. Twój rozmówca może również posiadać wiedzę na temat, który poruszasz. W przypadku, kiedy odkryje, że piszesz nieprawdę, lub choćby naginasz prawdę do swoich potrzeb, możesz pokazać się w bardzo niedobrym świetle.